Estetik Dergisi

ESTETİKTE YENİ TRENDLER - Doç Dr. Aybala Yıldız

ESTETİKTE YENİ TRENDLER - Doç Dr. Aybala Yıldız

Doç. Dr. Aybala Yıldız ile anogenital estetikle ilgili merak edilenler hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Doç. Dr. Aybala Yıldız

2004 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Genel Cerrahi Uzmanlığını Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden 2010 yılında aldıktan sonra meme kanseri alanına yönelerek European Institute of Oncology/Milano’da “Onkoplastik Meme Cerrahisi’’ eğitimi aldı. Bunun dışında çeşitli aralıklarla King’s College Londra, EGSA Cape Town/Güney Afrika’da meme kanseri alanında ve Brindisi/İtalya’da tüm kanser türlerinde beslenmenin immün sisteme etkileri konularında çalışmalarda bulundu. Yurt içi ve Yurt dışı 100’ ün üzerinde makale ve bildirisi yayınlanmış olup 2015 yılında 34 yaşında iken “Genel Cerrahi Doçenti’’ ünvanını almıştır. “Meme Cerrahisi’’ ve “Meme hastalıklarında beslenme’’ konusunda çalışmalarına Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde devam etmektedir.

Anüs Estetiği

"Anüs estetiği görsel bir müdahaleden çok bir ihtiyaç aslında…Anüs estetiği gerektiren durumların, bu makaleyi okuyacak pek çok kişiye çok tanıdık geleceğine eminim"

"Anüs Estetiği Genital Estetiğin çok gölgesinde kalmış bir müdahale aslında ama çoğu hastada en az onun kadar gerekli"

1. Anüs estetiği nedir?

Pek çok farklı sebeple şekli ve dolayısıyla ideal fonksiyonu bozulmuş anal yapının olabilecek en sağlıklı ve fonksiyonel haline döndürülmesi işlemine anüs estetiği diyoruz. İsmi estetik olarak geçiyor ama aslında pek çok hasta için ciddi bir gereklilik halini almış durumda bu operasyon.

2. Anüsün bozulmasına sebep olan durumlar nelerdir?

En önemlisi normal doğum yapmak. Doğum sırasında anüste yırtık oluşabilir veya epizyotomi kesisi anüse doğru uzanmış olabilir. Bunun dışında dış hemoroidler (basur), anal fissürler (çatlak) ve bu ikisi için yapılan ameliyatlar da bu şekil bozukluğuna sebep olabilir. Yine travmalar, kazalar ya da sık ve zorlayıcı anal ilişki de anüs şeklinin bozulmasına sebep olur. Mutlaka bahsetmemiz gereken bir diğer hastalık da anal fistüller. Anal fistül hem kendi şekil bozukluğuna sebep olmakta hem de, anal fistül için yapılan ameliyat ve girişimler de bu yapısal bozulmaya sebebiyet vermektedirler. Makatta kondilom (siğil) veya polipler (et beni) de yine anüs şeklinin bozulmasına sebep olabilmektedir.

3. Anüs şeklinde bozulma hastaya ne tür rahatsızlıklar yaratabilir?

Hastaların en sık yakınması dışkılama sonrası yeterince temizleyememe ve ıslaklık hissidir. Gerçekten de anal bölgedeki derin oluklar, fazla sayıda ve kalın cilt çıkıntıları, eski hemoroid veya anal fissürden kalma şişlikler ve fistül ameliyatlarının skarlarında gaita birikir ve yeterince temizlenemez buna bağlı olarak da hastalar aralıklı olarak gelen makat kaşıntısından yakınırlar. Yine bağlantılı olarak anal bölgenin yeterince temizlenememesine bağlı olarak temizlik sonrası bile iç çamaşırında leke fark edilmesi ve buna bağlı koku oluşumu da hastaları çok rahatsız eden ve gerek sosyal gerekse de cinsel yaşamını etkileyen sorunlardandır. Özellikle yaz mevsiminde havaların da ısınması ile birlikte bu bölgede pişik ve hatta bu cilt tabakasının soyulmasına bağlı kanama da görmekteyiz. Bununla birlikte çok nadiren de olsa anal bölgesinin görünümünü beğenmeyerek anal estetik için başvuran hastalarımız da bulunmaktadır.

4. Anüs estetiği hangi tekniklerle yapılmaktadır?

Anal estetik metodlarında basit cerrahi müdahaleden flepli rekontrüksiyonlara; radyofrekans uygulamalarından sinir uyarım metodlarına, kriyoterapi tekniklerine kadar birçok farklı tekniği tek başına ya da kombine ederek kullanmaktayız. Her tedavi hastaya özgü olduğu için, bu tür yakınmaları olan herkes mutlaka bir uzmana başvurmalı ve tedavi seçeneklerini tartışmalıdır.

01/12/2020
Paylaş: