Estetik Dergisi

KARIN GERME ESTETİĞİ VE LIPOSUCTION KOMBİNASYONU - Op. Dr. Mehmet Gencer

KARIN GERME ESTETİĞİ VE LIPOSUCTION KOMBİNASYONU - Op. Dr. Mehmet Gencer
Op. Dr. Mehmet Gencer İstanbul Nişantaşı’ndaki sıra dışı yeni kliniğinde bizlere son dönemde tüm dünyada ‘tummy tuck‘ ismi ile yaygınlaşan karın germe estetiği ve liposuction kombinasyonunu anlattı.

Uzun süren diyetlere, ciddi egzersizlere rağmen bazen karın derisi tam istediğimiz forma gelemez. Burada artık ne diyet ne spor çaredir. Çünkü bu durumda spor ve diyetle çözümü olmayan fazla deri ve orta hattı tamamen ayrılan karın kasları mevcuttur.

Abdominoplasti yani karın germe estetiği geçirilmiş gebelikler, sık kilo alıp verme periyotları veya genetik faktörler ile karın derisinde fazlalık, sarkma ve karın kaslarında ayrılma olan hastalarda en sık yapılan; fazla derinin atıldığı, karın kaslarının onarıldığı  ameliyattır. Günümüzde gelişen tıbbı destekler ile en sık yapılan estetik işlemlerden biridir, hatta liposuction, yani yağ alma işlemi ile kombine edilebilir. Son 10 yılda tüm dünyada en yaygın estetiklerden biri olan ‘’tummy tuck’’ yani karın germe ve karın-bel ve tüm sırt bölgesinin liposuction ile yağları alınarak, bir kum saati görünümü benzeri şekil vererek yapılan karın germe işlemi ise benim en sık tercih ettiğim yöntem. Önceden yağ alma işlemi ile karın germe kombine edilmez, sadece fazla deri alınırdı. Bu tam tatminkar sonuçları elde etmemize olanak vermezdi. Günümüzün ilerleyen teknolojisi bu yağ alma cihazlarına ve hasta takiplerine de yansıdı ve artık 360 liposuction yani bacaklar ve göğüs arası tüm bölgeye liposuction yapılıp, ardından karın germe işlemi yapıyoruz. Hatta uygun hastalarda olağan kaslı görüntü daha da belirginleştirilebiliyor.

Karın germe ameliyatını diyet ve ciddi spora rağmen karında deri sarkıklığı olan herkese önermekteyiz, özellikle gebeliklerden sonra veya uzun süren sıkı diyetlere rağmen kişi ne kadar zayıflasa da karın kaslarında ayrılmaya bağlı şişkin görüntü ve fazla deriden kurtulamaz. Bu durumda en iyi tedavi karın germe ameliyatıdır, bu ameliyatta fazla deri atılmasından ziyade karın kaslarının yeniden bir korse gibi onarılması kişiye ince bel ve daha sıkı bir görüntü elde etmesini sağlar.

Ameliyat öncesinde bize en çok sorulan soru iz kalma durumu oluyor, iz hastanın iç çamaşır bölgesinde saklanacak şekilde sezeryan izine benzer, ihtiyaç halinde daha uzun oluyor. İz kişinin genetik faktörlerine, güneş maruziyetine, sigara içmesi ve beslenmesine göre değişmekle beraber 12-18 ay içinde daha silik oluyor. Tüm bu sürede özel iz azaltıcı kremler ve bantlar ile süreci destekliyoruz

Ameliyattan sonra daha efektif sonuçlar için hastalarımıza özel diyet programları ve hafif spor egzersizleri öneriyoruz, spor ve diyet ameliyat sonucu ile bütünleştiğinde mucizevi sonuçlar elde etmekteyiz.

Son olarak karın germe ameliyatlarında hemen hemen hepsinde tercih ettiğimiz yağ alma işleminden bahsedeceğim, kişinin iç organ yağlanmasından daha çok deri altı yağlanması var ise liposuction başarısı daha da artıyor, özellikle bel ve sırtın inceltilmesi ile çok daha iyi sonuçlar ediliyor. Tüm hastalar için farklı ve kişiye özel planlama yapılmakta, bununda en iyi çözümü hasta ile detaylı bir konsültasyon ile mümkün.

Sonuç olarak karın germe ameliyatı, günümüz teknolojileri ile daha iyi sonuç ve daha hızlı iyileşme mümkün, en önemli nokta hasta ile detaylı muayene ile ihtiyaç ve isteklere göre karar verilmesidir.
 
03/03/2021
Paylaş: