Estetik Dergisi

MEME ESTETİĞİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER Op. Dr. Ebru Şen

MEME ESTETİĞİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER Op. Dr. Ebru Şen

Op. Dr. EBRU ŞEN

Memeler kadın olmanın sembolüdür. Her ne kadar birçok yönümüzle erkeklerden farklılaşsak da, memelerimiz vücudumuzun bizi kadın olarak hissettiren en önemli parçası. Meme, kadın dış görünümünü çok etkilemesinin yanında, kadının cinselliğinde ve kutsal annelik rolünde de fazlaca önemli bir organ.

Boyut, şekil ve beklentiler her kadında farklı. Küçük meme, sarkık meme, asimetrik meme, büyük meme, yuvarlak meme, konik meme, armut şekilli meme, derisi çatlak meme…Memeye ait tanımlamalar ve şikayetler geniş bir yelpazede uzar gider.

Memelerin şeklinin hem çıplakken hem kıyafetliyken, kişinin istediği ölçü ve şekilde olması için birçok tedavi alternatifi mevcut. Peki, istediğimiz ölçekte memelere sahip olmak için neler yapılabilir? Şimdi en sık hangi sorun ve şikayetlerle karşılaşıyoruz, estetik çözümleri nelerdir? Biraz bunlardan bahsedelim.

Kadında meme estetiğine hangi durumlarda ve ne zaman ihtiyaç duyulur?

Meme gelişimini tamamlamış, 18-20 yaş üstü tüm kadınlarda memenin ihtiyacına göre meme estetiği yapılabilir.

Eğer çok küçük bir memeye sahipseniz; vücudunuzun anatomisine ve sizin isteğinize göre seçeceğimiz bir silikon protezle, size kendi yağınızla ya da protez ve yağ kombine edilerek büyütme yapılabilir.

Eğer memeniz çok büyükse ; kilonuzun normal ya da sabit olduğuna emin olduktan sonra meme küçültme yapılabilir.

Hem küçük hem sarkmışsa; dikleştirme ile birlikte protez uygulayıp memeleri volüm desteğiyle birlikte şekillendirebiliriz.

Meme büyütme operasyonu yaptırmak istiyorum ancak doğal görünmemesinden korkuyorum, ne yapabilirim?

Memenizin boyutuna, çapına, doku kalınlığına ve göğüs çapınıza uygun boyutta ve şekilde seçilecek bir protezle doğal sonuca ulaşmanız mümkün, endişe etmeyin. Dokunuz çok inceyse ve protezin belli olmasından endişeleniyorsanız, doğru teknik seçimi ve eş zamanlı yağ enjeksiyonu ile son derece doğal sonuçlar elde ediyoruz.

Damla protez mi, yuvarlak protez mi daha doğal?

Her kadında farklı meme ve göğüs kafesi yapısı vardır. Amacımız doğal sonuca ulaşmak. Dolayısıyla birinde damla doğalken, diğerinde yuvarlak olabilir. Yani ikisi de doğal. Önemli olan kişinin ihtiyacına göre doğru protez seçimidir.

Memelerimin içi bomboş ve sarktı. Nasıl bir çözüm bulabilirim?

Sarkma için dikleştirme, içinin boşalması yani hacim kaybı için protezle destekleme yapıyoruz. Bu ameliyata büyütme ve dikleştirme diyoruz, memenin çok sık yaptığımız kombine ameliyatlarındandır.

Memelerimin boyutundan, sütyen içindeki görüntüsünden mutluyum ama çıplakken hem sarkık hem şekli güzel değil. Silikon protezle büyütmeden dikleştirmem mümkün mü?

Elbette mümkün. Yeteri kadar meme dokusu mevcutsa zaten ekstra hacim desteğine gerek duymuyoruz. Sizin kendi dokunuzu şekillendirerek memenizi dikleştiriyoruz.

Ne kadar zayıflarsam zayıflayayım memelerim bedenime göre hep büyük, omzum ve sırtım ağrıyor, kıyafet ve sütyen seçerken çok zorlanıyorum. Nasıl çözebilirim?

Meme küçültme yani hem doku miktarını azaltıp hem de dikleştirme yaptığımız meme estetiği ile tüm bu sorunları çözebiliriz.

Memelerimin biri diğerinden farklı boyutta ve şekilde, tedavi için ne önerirsiniz?

Aslında tüm kadınlarda memeler asimetriktir. Çünkü tüm vücudun sağ ve sol yarısı birbirinden farklıdır. Ama bazı kadınlarda bu fark fazladır.

İkisi de küçükse; farklı boyutta protez ya da aynı protez ama yağ enjeksiyonu ekleme

İkisi de çok büyükse; küçültmede eşit doku bırakma

İkisi de büyümüş ama biri daha fazla büyümüşse; sevilen boyut hangi tarafsa o tarafa uyumlanma şeklinde yolumuzu belirleriz.

Memelerim dik ve simetrik olsun ama iz olmasın istiyorum…

Büyütme ve yağ enjeksiyonu için neredeyse izsiz ameliyatlar diyebiliriz. Ama dikleştirme ve küçültme söz konusu ise lollipop şeklinde ya da ters-T şeklinde dikiş izleriniz olacaktır. Ama bu izler 1 yılda beyaz ve görünmeyen bir hal alacaklar. Ayrıca iz tedavileri oldukça gelişti.

Hastalarıma hep sorarım “ Dik, yuvarlak, diri ama sadece çıplakken hafif izli memeler mi, sarkık, büyük, şekli bozulmuş, çıplakken de kıyafetliyken de hoşnut olmadığımız memeler mi?” Ve kararı onlara bırakırım…

Memelerimin estetiğe ihtiyacı var ama bebeğime süt veremezsem diye korkuyorum. Emzirme nasıl etkilenir? Bir de gebelik sonrası meme tekrar sarkar mı?

Küçültmede doku azaldığından üretim azalabilir ama yine de emzirebilirsiniz. Büyütme ameliyatında ve dikleştirme ameliyatlarında etkilenmez.

Ameliyattan sonra ne zaman normal hayata dönebilirim?

7-10 gün içinde normal yaşantınıza dönebilirsiniz. 2 hafta sonra yürüyüşe, 4-6 hafta sonra da spor yapmaya başlayabilirsiniz.

01/10/2020
Paylaş: