Estetik Dergisi

MEME ESTETİĞİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ - Op. Dr. Selma Denktaş Kuduban

MEME ESTETİĞİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ - Op. Dr. Selma Denktaş Kuduban
Meme Estetiği ile ilgili merak edilenler hakkında bilgi almak üzere, Op. Dr. Selma Denktaş Kuduban’ın Erzurum’daki hijyenik ve sıcak kliniğine misafir olduk.
Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
Erzurum’da 1978 yılında doğdum. 2003 yılında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. 2008-2013 yılları arasında aynı üniversitenin Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldım. Mecburi hizmet görevimi Palandöken Devlet Hastanesi’nde tamamladıktan hemen sonra 3 yıldır Erzurum’daki kendime ait estetik kliniğimde çalışmaktayım.
Kliniğiniz hakkında bilgi verir misiniz? Ameliyatlar ve işlemler olarak neler yapıyorsunuz?
Estetik kliniğim bünyesinde kozmetik alanda dolgu, botoks, mezoterapi, PRP işlemlerinin yanı sıra her türlü estetik operasyonlarını da yapmaktayım. Ayrıca Alexandrite Lazer cihazımız ile sertifikalı estetisyenimiz tarafından benim kontrolümde epilasyon hizmeti de verilmektedir.
Meme Estetiği düşünen hastalarınızın başvuru şikayetleri nelerdir?
Büyük meme; bel-sırt ağrıları, meme altında terleme, omuz başlarında çökme, pişik, kötü koku gibi şikayetlere yol açması nedeniyle hayat kalitesini bozmakta. Küçük meme ile başvuran hastalarımda ise estetik kaygı ön planda.
Meme estetik operasyonları hakkında bilgi verir misiniz?
Memenin estetik cerrahisinde amaç meme dokusunun istenilen boyuta kavuşturulmasıdır kısaca. Büyük memenin küçültülmesinde çeşitli cerrahi teknikler, küçük memeyi büyütmek için protezler kullanıyoruz. Operasyonu hastane şartlarında, genel anestezi altında gerçekleştiriyorum. Vurgulamam gerekir ki meme estetiği operasyonları tecrübeli estetik plastik cerrahi uzmanlarınca yapılmalıdır, bu şekilde tatmin edici sonuçlar elde edilebilmektedir.
Silikon meme protezleri nasıl uygulanır?
Meme büyütme operasyonunda kullanılan silikon protezler en sık meme altından yapılan yaklaşık 4 cm.’lik kesi yapılarak meme dokusunun ya da göğüs kasının altına yerleştirilir. Yuvarlak veya damla şekilli, düzgün yüzeyli ya da pütürlü yüzeyli gibi protez seçenekleri mevcuttur. Memenin ameliyat öncesi şekli, doku kalınlığı, derinin sıkılığı, meme başının yerleşimi vb. tüm faktörler hekim tarafından değerlendirilir ve hasta bu konuda bilgilendirilir. Muayene sonucu ve yapılan ölçümlere göre kullanılacak protezin kararı verilir. Operasyon ortalama 1-2 saat sürer. Hastalarımı hastanede bir gece yatırıyorum.
Silikon protez patlar mı? Memede protez varlığı hissedilir mi?
Silikon meme protezleri uzun ömürlüdür, patlama veya sızdırmaya karşı son derece dayanıklıdır. Silikon meme protezleri vücuda yerleştirildikten sonra, vücut onu kendine ait bir doku gibi görerek kapsül denen bir yapı ile çevreler ve hasta genellikle ameliyat sonrası içerde silikon olduğunu hissetmez. 
Protezler tam olarak nereye yerleştiriliyor?
Silikon meme protezleri, kas dokusu arkasına veya kas dokusu üzerine yerleştirilebilir. Her iki işlemin de avantajları ve dezavantajları olduğu gibi her yöntem her hastaya uygun olmayabilir. Meme dokusu var olan hastalarda silikon meme protezleri özellikle kas dokusunun üzerine yerleştirilmelidir. Meme dokusu olmayan veya derisi çok ince olan hastalarda silikonun üst kısımda ele gelmemesi için protezin kas arkasına yerleştirilmesi uygundur. Sonuç olarak, silikonun yerleştirileceği yer her hasta için en uygun yer neresi ise orası olmalıdır.
 
En çok tercih ettiğiniz protez hangisidir?
Silikon ile meme büyütme operasyonunun sonucu, kullanılan protez tipi ile bağlantılıdır. Daha çok yuvarlak protez kullanıyorum, kas zarının altına yerleştirdiğim için dekoltede akışkan bir görünüm oluyor ve damla şekli sağlanmış oluyor.
Meme büyütme operasyonu planlamasını nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Hastanın ilk muayenesinde vücut ölçüsüne yakışacak meme büyüklüğünü belirliyorum. Hastanın meme ölçüsünü alarak fotoğraflarını çekiyorum. Meme başı aşağıdaysa ne kadar yukarıya taşınacağını belirliyorum. Tüm hastalardan ameliyat öncesi ultrasonografi; 40 yaş üzeri hastalarda ek olarak mamografi de istiyorum. Bu mamografiye göre operasyonda çıkartılacak materyalin patolojiye gidip gitmeyeceğine karar verilir.
 Operasyon sonrasında hastaları nasıl bir süreç beklemektedir?
Cerrahi sonrası göğüslere özel korse sütyen giydiriyorum. Cilt altında sıvı birikmesini önleyen küçük drenleri ertesi gün çıkarıyorum. Operasyondan sonrasında genellikle dayanılmaz ağrı olmuyor. Ağrısı olan hastalara verdiğimiz ağrı kesiciler şikayeti rahatlatıyor. Cerrahi sonrası cilt kurulukları için antibiyotikli kremler kullanılır ancak dikiş hatları kuru tutulmalıdır. İlk altı hafta geçici his kaybı görülebilir. Hasta operasyonun ertesi günü ayağa kalkabilir, günlük işlerini yapabilir ancak 2-3 hafta ağır iş yapmaktan kaçınmalıdır. Çoğu hasta sosyal aktivitelerine ve işine 7-10 gün sonra dönebilmektedir. İlk 1 ay spor gibi faaliyetlerde sıkı sütyen tercih edilmelidir.
 
Meme küçültme ameliyatı hakkında bilgi alabilir miyiz? Temelde farkı nedir?
Meme küçültme ameliyatı, estetik göğüs ameliyatları içerisinde temelde göğüs dikleştirme ameliyatlarına çok yakın bir ameliyattır. Meme küçültme ameliyatının tek farkı, bu ameliyatta meme dikleştirilirken memenin içerisindeki bezlerden ve yağlardan bir kısmının ve bir miktar derinin de alınarak yapılmasıdır. Böylece meme hem küçülür hem de şekli düzeltilir. 
 Bu ameliyattan sonra hasta emzirebilir mi?
Meme küçültme ameliyatlarında süt kanalları korunur. Memedeki fazla doku çıkarılırken beraberinde bir miktar süt bezi de çıkarılmış olur. Kalan süt bezleri, meme başı ve meme dokusu emzirmeye yeterlidir ancak bazı hastalarda ameliyat nedeniyle hastanın emzirme ihtimali azalabilir.
İzsiz meme küçültmek mümkün müdür?
Büyük memeyi saklamak zordur bununla birlikte istenmeyen görünüm hastalarda iz kalıp kalmama sorusunu ikinci plana itmektedir.
 
20/05/2021
Paylaş: