Estetik Dergisi

MEME İMPLANTLARI - Op. Dr. Cem Payaslı

MEME İMPLANTLARI - Op. Dr. Cem Payaslı

Her kadın hayatı boyunca dik ve dolgun memelere sahip olmak ister ancak birçok kadın ya genetik olarak küçük göğüslere sahiptir ya da doğum sonrası meme dokusunu emzirme sebebiyle kaybetmektedir.

Meme küçüklüğünün en uygun ve sağlıklı çözümü silikon meme protezidir. Meme protezinin markası ve kalitesi en az doktor tecrübesi kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Maliyeti düşürmek için düşük kalitede meme protezi kullanılması affedilemez bir hatadır. Dr. Cem Payaslı polytech marka implant kullanmaktadır. Bu işleme karar vermeden önce hastanın beklentisini tam olarak anlamalı ve hastanın vücuduna uygun ölçü belirlenmesi için hastayla birlikte uzun bir görüşme yapılmalıdır. Her operasyonda olduğu gibi meme protezi uygulamalarımda da en dikkat ettiğimiz konu hastamıza yapabileceğimizden fazlasını vaat etmemektir. Bazı hastalarda maalesef meme protezi tek başına yeterli olmayabilir, belirli bir ölçüden daha fazla sarkma olan hastalarda sadece meme protezi kullanmak hasta açısından büyük mutsuzluklara yol açabilir. Bu gibi durumlarda dikleştirme ve meme protezi birlikte yapılmalıdır; çünkü önemli olan hastanın ne yapılmasını uygun gördüğü değil işlem sonrasında istediği gibi bir memeye sahip olmasıdır.

Operasyon yaklaşık 1 saat sürer ve hasta 1 gece hastanede misafir edilir, operasyon sonrası özel bir sütyen kullanılmalıdır. Meme protezi doğru hastaya uygulandığında estetik cerrahinin en iyi sonuç veren operasyonlarında biridir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Meme İmplantları Mamografiyi Etkiler mi?
İmplant varlığı mamografi görüntülemeye engel değildir. Ancak mamografi çekiminden önce mamografi teknisyenine implantlarınız olduğunu söylemek gerekmektedir. Bununla birlikte implant yaptırmadan önce, ailenizde meme kanseri geçmişi varsa bunu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Meme İmplantlarının Belirli Bir Ömrü Var mıdır?
Meme implantlarının belirli bir zaman sonra değiştirilmesi ya da çıkarılmasına yönelik bir kural yoktur. Bugün kullanılan protezlerin bir önceki nesillerinin ortalama ömrünün yaklaşık 10-15 yıl olduğu bilinmektedir. Halen kullanılan son nesil protezlerin ortalama ömrünü şu an için söylemek mümkün değildir. Ancak bir önceki jenerasyondan daha uzun olacağı öngörülmektedir.

İmplant Ameliyatının Ardından Spor ve Diğer Yorucu Aktiviteler Ne Zaman Yapılabilir?
İyileşme dönemleri kişiden kişiye değişir. Genel olarak, ilk birkaç gün biraz zorluk yaşanabilmektedir. Ortalama dört ile altı hafta sonra normal yaşantıya dönülmektedir. Daha yoğun spor aktivitelerinde ise doğru zamanlama için mutlaka hekime başvurmak gerekir. Hastaların iyileşme süreleri çok değişkendir. Dolayısıyla aktivitelere ne zaman başlanacağı konusunda doğru bilginin hastaya göre hekim tarafından verilmesi uygundur.

Meme Ucu Hissiyatını Kaybeder mi?
Meme implantı ameliyatından sonra seyrek de olsa geçici bir süre meme uçlarında hafif bir uyuşukluk olabilir. Bunun nedeni ameliyat nedeni ile oluşan ödem ve protezin baskısı olabilir. Bu şikayet zamanla geçer. Protezin meme başı yerine memenin alt kıvrımından konulması bu ihtimali en alt düzeye indirir.

İmplant Sonrası Emzirebilir mi?
Meme implantları olan birçok kadın bebeklerini başarılı şekilde emzirmişlerdir. Mevcut çalışmalar jel ya da salin meme implantları olan kadınların sütünde, meme implantı olmayan kadınlarınkinden daha yüksek silikon seviyesi olmadığını göstermektedir.

01/02/2021
Paylaş: