Estetik Dergisi

GÜLÜŞÜNÜZ DİŞ ESTETİĞİYLE TASARLANIYOR - DT. SONAY GÖKHAN ÖZTAN

GÜLÜŞÜNÜZ DİŞ ESTETİĞİYLE TASARLANIYOR - DT. SONAY GÖKHAN ÖZTAN
GÜLÜŞÜNÜZ DİŞ ESTETİĞİYLE TASARLANIYOR
Dt. Sonay Öztan Gökhan

 
Yüzünüzün hangi gülümsemeye yakıştığına karar vermek bir süreçtir. Buna Gülüş tasarımı denir. Gülüş tasarımı; diğer adıyla gülüş estetiği bir yöntemin adı değildir. Bonding, implant, zirkonyum, köprü veya diş kaplama gibi yöntemler kullanılarak hastanın gülüşünün hayal edilen, istenilen görüntüye kavuşturulması işlemidir. Yapılacak işlemler uzman diş hekimleri tarafından belirlenir, iyi bir diş kliniğinde işlem yapılmazsa kötü sonuçlarla karşılaşılabilir. Gülüş tasarımı kliniği seçerken titiz davranmak gerekmektedir.

GÜLÜŞ TASARIMINI OLUŞTURAN 4 YÖNTEM:

1 BONDİNG
Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kullanılan malzemeler, doğal dişin dış yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir.

Bonding, günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu diş hekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda, en az miktarda diş kaybı ile bu işlem gerçekleştirilir.

Bonding konusunda en bilinmesi gereken, dişten hafifte olsa bir aşındırma yapılabilir. Aşındırma yapılmadan da yapılabilmektedir fakat bunun dişin ön yüzeyinde (ilave yapıldığından) bir kalınlaşma ve (aşındırılmış yüzeye göre) tutuculukta azalma gibi dezavantajları mevcuttur.

Aşındırma yapılsa dahi bu işlemin avantajlarıyla dezavantajlarını karşılaştırdığımızda görünümsel yönden avantajları daha ağır basmaktadır.

Dişte çok derin çürükler olmadığı sürece derin dokulara müdahale gereksinimi olmadığından (enjeksiyon fobisi bulunan hastaların da çekinmeden yaptırabileceği) uyuşturmadan bu işlem uygulanabilmektedir.

2 İMPLANT
İmplant Diş Tedavisi; kaybedilen dişin yerini kendi dişlerinizden ayırt edilemeyen dayanıklı, sağlıklı bir diş ile doldurma tekniğidir. Ağız ve çene cerrahisinde uzman doktorların kolaylıkla gerçekleştirebildiği ve başarı oranı %99’lara dayanmış bir diş protezidir.

Travma, diş eti rahatsızlıkları, ilerlemiş çürükler gibi sebeplerle diş kaybı yaşanabilir. Diş kaybı görünümsel sorunlar yarattığı gibi, çiğnemenizi, sindiriminizi de zorlaştıran, yeri doldurulmadığında yanındaki dişin de kaybına sebep olabilen bir problemdir. Diş kaybı probleminin en sağlıklı çözüm yöntemi olan implant diş tedavisi, Ataşehir diş kliniğimizde hizmetinizde.

Hastanın ağız yapısı ve sağlığı diş doktorunun implant diş tedavisinin şeklini, hatta kullanılacak implant markaları ve sistemleri belirlemesini gerektireceğinden, işlem öncesi yetkin bir klinik ortamında diş doktoru ve cerrah konsültasyonu ile detaylı teşhis ve tedavi planlaması yapıldığından emin olmak önemlidir.

Doğru tedaviyi olduğunuz takdirde dental implant (implant diş, vidalı diş) kendi dişiniz gibi görünür, hissedilir ve fonksiyon gösterir. Ayrıca yüksek diş kaybı yaşanmış tüm ağız veya çenelerde diş hekiminizce implant üzerine yapılan protezler güvenilir, konforlu ve uzun vadede daha hesaplı bir tedavi olacaktır.

3 ZİRKONYUM
Diş hekimliğinin önemli alanlarından olan zirkonyum, klasik porselen ve köprüler yarine kullanılan beyaz maddedir.

Diş kaplamaları çatlamış veya kırılmış dişleri korumak, güçlendirmek veya görünüşlerini düzeltmek amacıyla yapılan işlemlerdir.  Dişinizin üzerine yerleşerek tüm dış yüzeylerini kapladıkları için kaplama olarak da adlandırılırlar.

Diş hekimliğinin en modern uygulamalarından biri metalsiz Zirkon kaplamalardır. Zirkon adıyla da bilinen bu kaplamalar  Zirkonyum Dioksit bileşiğinden oluşturulan blokların CAD-CAM sistemleri ile şekillendirilmesi ile oluşmaktadır.

Zirkon kaplamaların tercih edilme nedenleri;

Zirkonyum doğal bir mineraldir. Vücutta alerjik bir reaksiyona yol açmadığından kaplamaların diş eti ile kısa veya uzun vadede bir uyumsuzluk sorunu çıkmamaktadır. Diş etleri çekilmediği için bu kaplamalar uzun sure kullanılabilmektedir.
Zirkonyum kaplamaların ışık yansıtma özellikleri daha iyi bir yapıdadır. Çok daha doğal görünmeleri sebebiyle tercih edilmektedir.

4 LAMİNE PORSELEN
Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen birçok diş bozukluklarında uygulanabilen kozmetik bir çözümdür. Lamine porselen temel olarak görünümsel sorunlar olan ön dişlerde, hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlar. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler. Laminat kaplamalarla kendinizden emin bir şekilde gülümseyebilirsiniz!

Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.
 
24/10/2021
Paylaş: