Estetik Dergisi

SAĞLIK TURİZMİNDE TÜRKİYE'Yİ ÖNE ÇIKARAN ZEYNEPLESTETİK - ESTETİK KOÇU ZEYNEP KAYA

SAĞLIK TURİZMİNDE TÜRKİYE'Yİ ÖNE ÇIKARAN ZEYNEPLESTETİK - ESTETİK KOÇU ZEYNEP KAYA
SAĞLIK TURİZMİNDE TÜRKİYE'Yİ ÖNE ÇIKARAN ZEYNEPLESTETİK

ESTETİK KOÇU ZEYNEP KAYA

ZEYNEPLESTETİK KURUCUSU

 
 Merhaba öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 
Merhaba; ben Zeynep Kaya. Zeyneplestetik'in kurucusuyum.
42 yaşında ve iki çocuk annesiyim.
Hangi estetik işlemlerle ilgili estetik koçluğu yapmaktasınız?  Plastik Cerrahi ve Medikal Estetik alanında tüm işlemler için estetik koçluğu yapmaktayım. Ayrıca çok ön planda olmasak da sağlık alanında her branşta öncülük yapmaktayız.

 Hasta adayları doktor seçerken nelere dikkat etmeli?
 Öncelikle tavsiyem; sosyal medya hesaplarındaki takipçi, beğeni, yorum sayılarına bakarak karar vermesinler. Bunlar günümüzde satın alınabilen rakamlar. Sadece instagram baz alınmasın, her platformda araştırıp, ulaşılabilir olmalarına, güven vermelerine, samimiyetlerine odaklansınlar. Mümkünse yüz yüze görüşmelerini tavsiye ederim. Bu gibi birçok teferruatla uğraşmaktansa, bire bir tüm süreci kendileri adına yöneten bir Estetik Koçu ile çalışmak elbette daha iyi olacaktır.
 
Hastaların estetik koçlarından danışmanlık almalarının avantajları nelerdir? 
Danışana uygun olarak tüm prosedür ve organizasyon estetik koçları tarafından yapılmaktadır. Olası doğabilecek  herhangi bir olumsuzlukla da yine Estetik Koçları ilgilenmekte. Günümüzün yoğun temposuna uygun olarak danışanın her türlü konforu düşünülmektedir.
Hasta size geldiğinizde yol haritasını nasıl çiziyorsunuz? 
Öncelikle hastanın anamnezi, istekleri ve beklentileri Estetik Koçu tarafından incelenip, kendilerine en uygun seçenekleri sunuyoruz. Hastanın onayını aldıktan sonra hekimle görüşme sağlayarak süreci başlatıyoruz. Hastalarımız bize 7/24 ulaşabiliyor ve bu operasyon öncesi nasılsa operasyon sonrası da aynı şekilde devam ediyor.
Çünkü, hastaların en büyük korkularından kaynaklı soruları şöyle:
Evet, şimdi benimle ilgileniyorlar, peki ameliyattan sonra muhatap bulabilecek miyim? Yine iletişimde kalabilecek miyim? Mesaj yazdığımda bana cevap verecekler mi? Doğal olarak bu tarz sorular var insanların kafasında. Ben ve ekibim kaygıları gidermek adına 7/24 hastalarımız ile iletişim halindeyiz.
Sağlık Turizminde Türkiye’nin cazibe merkezi olmasının sizce sebepleri nelerdir? 
Dünya genelinde Türk hekimlerine olan güven ve en büyük sebeplerden biri de hiç kuşkusuz Türkiye'de fiyatların özellikle yurtdışında yasayan hastalara daha cazip gelmesidir.
Sağlık Turizmi Danışmanlığında başarıyı nasıl yakaladınız? Püf noktaları nelerdir? 
Dürüstlük ve samimiyet benim için her şeyden önce gelir. Bugün bu noktadaysam sebebi kesinlikle budur. Örneğin; hastanın kriterleri uygun olmadığı halde sadece işlemi istediği için, para kazanmak uğruna kabul etmedim ve bu şekilde çalışan doktorlarla da asla iş birliğine devam etmedim. Hastalarımıza sadece bir işin parçası olarak bakmadım. Tanıştığımız, yollarımızın kesiştiği her danışanım ailemin bir parçası oldular. 
Sağlık Turizminde riskler var mı? Nelere dikkat edilmelidir? 
Hasta açısından bir Estetik Koçu ile çalıştıkları için yansıtılan çok da bir risk yok açıkçası, asıl risk ve sorumluluk biz Estetik Koçlarında. Bana göre Sağlık Turizmi yapanların en çok dikkat etmesi, önemsemesi gereken şey, iş birliği içerisinde olduğu hastane ve doktorları her anlamda iyi tanımaya çalışmalarıdır. Çünkü onlar ve hasta arasında köprü görevi gören kişileriz. Hastaların Estetik Koçlarından beklentisi çok yüksek ve olası herhangi bir durumda Estetik Koçunun doğru zaman ve doğru yerde olaylara müdahale edip problemleri çözebilme kabiliyetine sahip olması gerekir. Köprü sağlam olmazsa karşıya geçemezsin, ortada da buluşamazsın.
Sizden danışmanlık alan yabancı hastalarda memnuniyet durumu hakkında neler söylemek istersiniz? 
Benim için en önemli konulardan biri, Türk veya yabancı fark etmeksizin tüm hastalarımızın memnun ve mutlu olmasıdır. Sorunuzun cevabı olarak açıkçası yabancı hastalarımızın memnuniyet oranı Türk hastalarımıza göre daha fazla. Bu yanlış anlaşılmasın, şöyle ki; yabancı hastalar ilk andan itibaren memnun olurken, Türk hastalar ilk başta (operasyon öncesi ve sonrası stresten kaynaklı olduğunu düşündüğümüz) biraz sitem edip sonradan memnuniyetlerini dile getiriyorlar, neyse ki sonucunda memnun olarak ayrılıyorlar. 
Son olarak bu işi yapmak isteyenlere tavsiyeleriniz neler? Ve eklemek istedikleriniz?
Burda söz konusu insan sağlığı olduğu için, para uğruna lütfen kişilerin hayalleri ve umutlarıyla oynamayın. Yaptığımız işin büyük bir sektör olduğunu duyanlar hiçbir konuda bilgi sahibi olmadan, sırf kazanç uğruna bu işe girişiyor. Estetikçi ve Estetik Koçu o kadar çoğaldı ki sadece amaçlarının kazanç olduğunu bildiğimiz kişilerin bir süre sonra sektörden silindiğini de görmekteyiz. Son olarak şunu da eklemek istiyorum; gece kafanızı yastığa koyduğunuzda vicdanınızın sesini duymak zorunda kalmamak için, işinizi layığıyla yapmaya çalışın. Sizin kazanç olarak gördüğünüz iş, belki de birinin hayatta bir kere yapabileceği hayalidir!
Zeynep Kaya olarak çok şükür, en büyük varlığım hastalarımın bana olan güvenleridir.
10/10/2022
Paylaş: